Wróć na stronę głównąSkontaktuj się ze mną... Informacje o mnie
Moja galeria zdjęć
Moje ulubione strony


   ■    opis    ■    spis treści    ■    plik do pobrania    ■    ZAMÓWIENIE U WYDAWCY    ■    Sklepy sprzedające książkę    ■   

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem książki autorstwa Pawła Wójcika pod tytułem

Kompozycja obrazu fotograficznego

[Rozmiar: 37044 bajtów]


Oddajemy w Państwa ręce nowe wydanie książki „Kompozycja obrazu fotograficznego" autorstwa Pawła Wójcika. Jej pierwsza edycja ukazała się w roku 1990. Ówczesne jej wydanie dalece odbiega od wymogów dzisiejszego rynku księgarskiego, ale i tak na wtórnym rynku osiąga bardzo wysokie ceny. Dzieje się tak, gdyż ludzie szukają odpowiedzi na podstawowe pytanie: „jak zrobić dobre zdjęcie?" Technicznie, to nie jest problemem, dzisiaj w dużej mierze dba o to automatyka aparatu fotograficznego. Ale my chcemy zrobić zdjęcie dobre, bo ciekawe, przemawiające do widza... to już może być problemem. Ta książka na 100 bogato ilustrowanych kolorowymi zdjęciami stronach stara się podpowiedzieć czytelnikowi jak uzyskać pożądany efekt plastyczny.
Książka wydrukowana została na kredowym papierze, twarda, lakierowana okładka i ponad 100 kolorowych fotografii ilustrujących omawiane zagadnienia sprawiają, że oddana do rąk czytelników książka jest nie tylko ciekawa ale i estetyczna.


Pierwsze wydanie książki znajduje się na liście lektury podstawowej lub jest rekomendowana w takich placówkach jak:
Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi - Pracownia Fotografii Użytkowej
Zakład Pedagogiki Kultury Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Instytut Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Warszawie
i inne.


Na świecie fotografują miliony ludzi. W wielu krajach fotografia stała się ogólnonarodowym hobby. Tak jest w Japonii czy bliższych nam geograficznie i kulturowo Czechach. W Polsce fotografia zdobywa również coraz większe rzesze zwolenników, zwłaszcza wśród młodzieży. l nie ma w tym nic dziwnego, jest to bowiem najbardziej dostępny środek artystycznego wyrazu, uwolniony od technicznych złożoności warsztatu malarskiego, rzeźbiarskiego czy muzycznego.

Wykonanie każdego fotogramu można podzielić na dwie sfery: techniczną i kompozycyjną. Popularna literatura fotograficzna poświęcona jest głównie technicznym problemom związanym z wykonywaniem zdjęć. Tymczasem nowoczesny, wysoce zautomatyzowany sprzęt fotograficzny oraz charakteryzujące się dużą tolerancją materiały światłoczułe, nie mówiąc o najnowocześniejszych aparatach cyfrowych, uwalniają fotografa od konieczności precyzyjnego ustalania parametrów ekspozycji. Od strony technicznej fotografia coraz częściej ogranicza się do naciśnięcia spustu migawki oraz oddania naświetlonego negatywu (czasem diapozytywu) do zakładu fotograficznego. Nawet, przy fotografii czarno-białej – niestety coraz rzadziej spotykanej u fotoamatorów – podstawowy proces technologiczny można opanować stosunkowo biegle w ciągu kilku godzin. Estetyka i kompozycja traktowane są w książkach poświęconych fotografii marginesowo. I jeżeli już, to rady przypominają raczej „książkę kucharską” z gotowymi receptami nie wyjaśniając czemu taka a nie inna kompozycja jest lepsza dla danego rodzaju zdjęć.

Tymczasem kompozycji oraz właściwej i przemyślanej estetyki nie da się w żadnym wypadku pominąć we wszelkich rozważaniach o fotografii. W fotografii jest ona — kompozycja — ważniejsza od warsztatu, bowiem prawidłowo skomponowane i nie przypadkowe zdjęcie jest głównym celem fotografującego. Element przypadkowości jest bardzo ważny zwłaszcza w fotografii reportażowej, głównie rejestrującej bardzo dynamiczne wydarzenia „na gorąco”. W fotografii – nazwijmy ją „rodzinnej” – z jaką najczęściej będą mieli do czynienia czytelnicy tej książki, niestety bardzo często spotykamy się ze stwierdzeniem: „jak ładnie wyszło...”. To doprawdy nie jest żadne nasze osiągnięcie! To jest tylko i wyłącznie przypadkowy sukces, którego autorstwa nie możemy sobie przypisać! Powinniśmy móc powiedzieć: „otrzymałem zamierzony efekt”. Dodać można w tym miejscu tylko, że w fotografii artystycznej przypadkowość jest wręcz klęską.

Niezależnie od tego, czy fotografujemy aparatem compactowym, czy profesjonalną lustrzanką, czy obraz uwieczniamy na negatywie, diapozytywie czy za pomocą aparatu cyfrowego, czy oglądamy zdjęcie na papierze, czy na monitorze komputera, zawsze mamy do czynienia z tym samym układem: obraz i widz. Jak zaplanować kadr zdjęcia, co zobaczy widz patrząc na nie – o tym właśnie jest ta książka.

Zmiany w konstrukcji sprzętu, gwałtowny wręcz w ostatnich latach rozwój techniki cyfrowej, stwarza sytuację, w której praca nad zdjęciem rozciąga się poza chwilę naciśnięcia spustu migawki. Często końcowy efekt uzyskiwany jest dopiero na ekranie komputerowego monitora. Fotografia cyfrowa pozwala też na poprawianie wielu elementów obrazu, których nie udało się w sposób właściwy i zaplanowany uzyskać w procesie w czasie wykonywania zdjęcia. Ale czy będziemy patrzyli na matówkę lustrzanki, w celownik aparatu kompaktowego czy też na monitor komputera, zasady komponowania obrazu są zawsze takie same.

Książka niniejsza adresowana jest do tych wszystkich fotografujących, którzy pragną poznać zasady, jakimi rządzi się prawidłowa kompozycja obrazu. Zasady te są uniwersalne i dotyczą zarówno obrazu fotograficznego jak i uzyskiwanego innymi technikami. Autor ma nadzieję, że książka ta pozwoli czytelnikom traktować stronę techniczną fotografii nie jako cel sam w sobie, ale tylko jako środek do uzyskania prawidłowo skomponowanego, estetycznego fotogramu, który spowoduje u oglądającego zamierzony przez fotografującego efekt. Niezależnie od tego, czy fotografia będzie stanowiła osobne „papierowe” zdjęcie czy będzie też obrazem komputerowym prezentowanym na ekranie monitora lub przy pomocy projektora.

Oczywiście nie można mówić o udanym zdjęciu, jeżeli mimo prawidłowej kompozycji obarczone jest ono elementarnymi błędami technicznymi. Czytelnik sięgający po tę książkę powinien już posiadać podstawową wiedzę z zakresu obsługi sprzętu fotograficznego oraz obróbki materiałów fotograficznych lub pracy z podstawowymi narzędziami do obróbki map bitowych – o ile korzysta z fotografii w jej zdygitalizowanej wersji.

Książka składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza omawia zasady kompozycji właściwej (konstrukcji) obrazu fotograficznego. Druga poświęcona jest kompozycji formalnej.

Każde poruszane w niej zagadnienie ilustrowane jest rysunkami i zdjęciami. Ważne jest, aby czytelnik nie traktował ilustracji jako „wzorców", bowiem jest to najłatwiejszy sposób na zatracenie własnej indywidualności twórczej. Zdjęcia są tylko przykładem stosowania niektórych zasad kompozycji formalnej i właściwej.

Format - B5
Oprawa - twarda, lakierowana, szyta
Papier i kolor - kreda 175 g/m2, pełny kolor
L. stron - 96

ISBN 83-911239-2-8

powrót


Spis treści:

Od autora

KOMPOZYCJA WŁAŚCIWA

Prawa syntezy i analizy
Opracowanie tonalne
Zestawienie
Fabuła obrazu
Czas
Pole obrazu
Temat i motyw
Ruch
Układy konwencyjne
Logika
Deformacja obrazu

KOMPOZYCJA FORMALNA

Ramka obrazu
Pole obrazu
Podział pola obrazu
Elementy obrazu
Zasada stałych stosunków
Kompozycja symetryczna
Kompozycja skośna
Kompozycja na dwóch przekątnych
Równowaga obrazu
Punkty węzłowe
Zasada kierunku
Zasada linii wiążących
Linie równoległe jako konstrukcja kompozycyjna
Kompozycja w polach figur geometrycznych
Punkt widzenia
Rytm w obrazie
Kompozycja deseniowa
Zasada pierwszego planu
Kompozycja tonalna
Ostrość jako element kompozycji
Podpis pod zdjęciem

Zakończenie

powrót


Plik do pobrania

Fragment książki do pobrania w formacie Adobe Acrobat (pdf 193 kB): rozdział "Zasada pierwszego planu" oraz początek rozdziału "Kompozycja tonalna"

powrót


Książkę w ilościach detalicznych (do 10 szt.) można nabyć
klikając znajdujące się poniżej przekierowanie
do Działu Sprzedaży:

DZIAŁ SPRZEDAŻY

powrót


Książkę w ilościach hurtowych (powyżej 10 szt.) oraz do dalszej odsprzedaży można nabyć bezpośrednio w wydawnictwie ALTER.

powrót


Książkę można kupić także w niektórych sklepach fotograficznych:

Sklep i Serwis Fotograficzny
BT FOTO
Al. Armii Ludowej 12
00-638 Warszawa
tel.: 022 825 35 08

powrótOdwiedź stronę Pajączka