Wróć na stronę głównąSkontaktuj się ze mną... Informacje o mnie
Moja galeria zdjęć
Moje ulubione strony


   ■    opis    ■    spis treści    ■    plik do pobrania    ■    ZAMÓWIENIE U WYDAWCY    ■    Sklepy sprzedające książkę    ■   

Zapraszamy do zapoznania się z książką autorstwa Kazimierza Jana Gajowego i Jarosława Dobkowskiego pod tytułem

ŻYCIE OBOK WOJNY - Liban 2006

[Rozmiar: 37044 bajtów]


Wojna w Libanie, o której traktuje niniejsza książka, rozpoczęła się od tego, że 12 lipca 2006 roku bojówka Hezbollahu, działając z terenu południowego Libanu, dokonała ataku na północny obszar Izraela. W czasie tego ataku siedmiu izraelskich żołnierzy zginęło a dwaj rezerwiści armii izraleskiej – Eldad Regev i Ehud Goldwasser – zostali porwani. We wszystkich negocjacjach, jakie się odbywały w czasie działań wojennych jak i później, Izrael w pierwszej kolejności domagał się bezwarunkowego powrotu swoich żołnierzy do domu. W czasie, gdy książka ta była przygotowywana do druku, historia zatoczyła krąg.
Około dwa lata po rozpoczęciu działań wojennych, 16 lipca, ale 2008 roku, po wielomiesięcznych negocjacjach, doszło do wymiany. W zamian za 5 uwolnionych z izraelskich więzień bojowników Hezbollahu oraz ciała 199 libańskich i palestyńskich bojowników oraz cywilów Hezbollah oddał dwie trumny ze zwłokami izraelskich żołnierzy, do końca utrzymując w tajemnicy ich śmierć. Od pewnego czasu wywiad izraelski brał pod uwagę taką ewentualność, jednak rodziny obydwu żołnierzy, do ostatniej chwili miały nadzieję, że dostaną ich żywych. Rozczarowanie po stronie izraelskiej było wielkie.
Kiedy część sił politycznych Libanu związana z Hezbollahem radośnie i świątecznie witała powracających z izraelskich więzień bojowników, przywódca Hezbollahu szejk Nasrallah, oświadczył, że porwania izraelskich żołnierzy sprawdziły się jako metoda walki i że tego rodzaju akcje będą kontynuowane...

Życie obok wojny – Liban 2006 to obszerne kalendarium wydarzeń jakie działy się w lipcu i sierpniu 2006 roku, gdy doszło do eskalacji konfliktu pomiędzy Izraelem a Hesbollahem a działania wojenne toczyły się na terenie Libanu. To nie tylko zapis suchych faktów z linii frontu, to także, a może nawet przede wszystkim, zapis walki o przetrwanie i o godność zwykłych ludzi, niezależnie od ich wyznania, którzy nie ze swojej woli postawieni zostali wobec ekstremalnych wyzwań. Wszystkiego możemy dowiedzieć się „z pierwszej ręki” od bezpośrednich świadków i uczestników tych wydarzeń, polskich księży, których wojna zastała na misji w Libanie. Kalendarium uzupełnione zostało bardzo interesującym posłowiem zawierającym genezę konfliktu i opis niezmiernie skomplikowanej religijnie i politycznie sytuacji w tym państwie. Daje też czytelnikowi sposobność do zapoznania się z podstawowymi zagadnieniami relacji pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami oraz specyfiki działalności misyjnej na tym terenie.

Autorzy – ks. Kazimierz Gajowy i ks. Jarosław Dobkowski – to polscy misjonarze pracujący od ponad 20 lat na Bliskim Wschodzie. Obaj znani są z zaangażowania w dzieło edukacji młodych Libańczyków, z ich ogromnego wkładu w szerzenie pokoju i tolerancji. Są inicjatorami takich przedsięwzięć jak prężnie działające oratoria, wakacyjne obozy dziecięce i młodzieżowe, współpraca na polu edukacji i kultury z Ambasadą Polską i całą wspólnotą polską w Libanie.
Misja ks. Kazimierza i ks. Jarosława, jest również skierowana na wspólnotę Polaków mieszkających w Libanie, co objawiło się w sposób szczególny i niezwykły podczas ewakuacji obywateli polskich, a także włoskich z kraju objętego wojną w lipcu 2006 roku. Nadzwyczaj ofiarną i konkretną pomoc obaj misjonarze ofiarowali niezliczonym rzeszom uchodźców szyickich, ich dzieciom i chorym w czasie tej samej lipcowej wojny.
Podczas swojej misyjnej działalności, współpracowali z polskimi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi, a przede wszystkim z Międzynarodowym Salezjańskim Wolontariatem VIS i Polską Akcją Humanitarną. Potrafili zapalić swoim entuzjazmem, wolą szerzenia pokoju i niesienia pomocy poszkodowanym muzułmanom także grupę młodych chrześcijan libańskich, którzy jako wolontariusze ofiarnie działali podczas wojny. Za ich prace, 23 maja w Libanie, zostali odznaczeni Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”.

Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami kolorowymi i czarno-białymi

Format A5,
oprawa miękka foliowana, klejona,
l. stron - 112,
papier offset 80 g/m2, kolorowe wkładki papier kreda 175 g/m2.

ISBN: 83-911239-5-2

powrót


Plik do pobrania

Fragment książki do pobrania w formacie Adobe Acrobat.

powrót


Książkę w ilościach detalicznych (do 10 szt.) można nabyć
klikając znajdujące się poniżej przekierowanie
do Działu Sprzedaży:

DZIAŁ SPRZEDAŻY

powrótOdwiedź stronę Pajączka